HABERLER

Ne Hissediyorsan O'sun (Panel)

Rize Vakfi tarafından düzenlen konu ve konuşmacılı kahvaltı programının konuğu, MEF Üniversitesi öğretim üyesi ünlü tarihçi Prof. Dr. Ilber Ortaylı oldu. Rize Vakfi sosyal tesislerinde gerçekleşen kahvaltı programına yaklaşık 250 civarinda davetli katıldı. Vakfın büyük salonunda yapılan kahvaltı programında davetlilere hitaben bir konuşma yapan Prof.Dr. Ilber Ortaylı'ya katkılarından dolayı Vakıf başkanı Orhan Keçeli şükran plaketi verdi Moderatörlüğünü MEF Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin'in yaptığı kahvaltı toplantısı üyelerin İlber Ortaylı'yı merak ettikleri konularda soru yağmuruna tutmasıyla hoca yoğun gelen sorulara çok kısa net cevaplar verdi. Yaklaşık bir buçuk saat süren konuşma sonrası Prof. Dr. İilber Ortaylı bir başka programa katılmak üzere izin isteyerek alkışlarla salondan ayrıldı. 

KENDİNİZİ NE HİSSEDİYORSANIZ SİZ "O"SUNUZ.

Tarihçi profesör İlber Ortaylı konuşmasını kısa kesip davetlilerden gelecek soruları cevaplamayı uygun gördü. Bu doğrultuda söz alan Rize eski milletvekillerinden Sami Kumbasar İlber Ortaylı'ya şu soruyu sordu uzun yıllar o bölgede siyaset yapmış o bölgenin yetiştirmiş olduğu bir insan olarak her zaman şu tartışmayı sosyal hayatımızda yaşadık. Bu konunun aslın den öğrenmek istiyorum.

Rize'nin sahil kesimindekiler yüksek kesimdekileri "Ermeni olmakla", yüksek kesimdekiler de sahil kesimde yaşayan karadenizlileri" Rum" olmakla itham etmiştir. Bu konunun aslı nedir? ilber Ortaylı Sami Kumbasar'im bu sorusuna şöyle bir cevap verdi: Bir kere siyasetçi siyasetini , Tarihçi de işini yapacak. araştıracak. Üzerinde yaşadığımız bu topraklarda tarih içinde çok çeşitli toplumların varlıklarını sürdürmesi gayet normal bir süreçtir. Osmanlı'nın da azınlıklar üzerinde baskıcı bir politikası olmamasından dolayı vergisini veren kendi değerleri doğrultusunda bu topraklar üzerinde yaşamaya devam etmiştir. Karadeniz bölgesi de zamanla çeşitli bölgelerden göç almıştır. Sahil kesiminde Rumlar, iç kısımlarde yukarı kesimlerde yukarıya doğru Ermenilerin yaşadıği bilinmektedir. Bu insanlar zaman içinde üzerinde yaşadıkları toprakları benimsemiş ve bu ülkenin vatandaşı olarak mevcudiyetlerini devam ettirmişlerdir. Geleceğim nokta şudur ki, kişi kendini ne hissediyorsa üzerinde yaşayıp kendini bu ülkenin vatandaşı görüyorsa bana göre sorun yok aidiyet önemlidir. Kimseye zorla sen şusun sen busun diyerek baskı yapılması doğru değildir